Pěstování a druhy orchidejí. Jak pěstovat a starat se o orchidej

Praktické rady

Přidal zuzanab, dne 9. 04. 2016,  0x


 

Již dávno neplatí, že pěstování orchidejí je záležitost pro úzkou skupinu pěstitelů. Mnohé druhy orchidejí je možné pěstovat doma za oknem anebo na jiném vhodném místě a není k tomu potřeba ani žádný skleník nebo extremní podmínky. Tvary jejich květů jsou často natolik bizarní, že ani zdaleka nepřipomínají jiné květiny, ale spíše hmyz. A možná i proto jsou tak oblíbené, protože jsou výjimečné.   

Nejznámější druhy pokojových orchidejí

K nejznámějším pokojovým orchidejím pěstovaným v klasických bytových podmínkách patří 4 druhy: Phalaenopsis, Cymbidium, Dendrobium a Miltonia. --Pěstování a druhy orchidejí jsou sice v mnohém odlišné, ale ne extremně náročné, takže se tyto orchideje těší velké oblibě. 

Phalaenopsis – můrovec

Pokojovou orchidejí, která je nejoblíbenější, je můrovec - Phalenopsis připomínající tropického nočního motýla. Tvar jeho květu, různorodost barevných kombinací a hlavně nenáročná péče, to všechno způsobilo jeho velkou oblibu. Dlouhá doba kvetení je dalším plusovým bonusem. Způsob a zásady jeho pěstování jsou uplatnitelné i u jiných orchidejí, proto stojí za to, věnovat se jim podrobněji.

Umístěni rostlin    

Průměrná pokojová teplota kolem 20°C přes den a o něco málo nižší v noci je pro ni naprosto vyhovující.  Není tedy divu, že se jí tak daří v našich bytech. Mírný noční pokles teplot o 3 – 4 °C je výborným stimulem pro tvorbu dalších květů. Rozhodně ale není žádoucí pokles teplot pod 14 °C. Můrovec vyžaduje co nejvíce osvětlené stanoviště, pokud jej však umístíte na jižní okno, bude vyžadovat přistínění. V prodejně zakoupíte rostlinu pravděpodobně v průhledném plastovém obalu s otvory na dně. Tyto obaly jsou často pod tíhou květů nestabilní, a tak se umisťují ještě do keramických obalů, které jsou těžší a zajistí rostlině potřebnou stabilitu. Keramický obal na orchideje má vždy na vnitřní straně po obvodu výstupek, o který se průhledná nádoba zasunutá dovnitř zarazí a neklesne tak až ke dnu. Tím je zabráněno uhnívání kořenů z důvodu přemokření a umožní se tím odtok přebytečné zálivkové vody.

Zálivka

Pro zalévání orchidejí je vhodná dešťová voda, případně přefiltrovaná či převařená a odstátá voda. Nikdy nezalévejte tyto rostlin studenou vodovodní vodou o teplotě 20°C. Zavlažovat se doporučuje vždy podle vlhkosti substrátu. Obvykle postačí závlaha 1 x za 7 – 10 dní, přímo do nádoby. Pokud máte pocit, že rostlina je příliš vyschlá, namočte celý květináč do vody, nechejte dobře nasáknout substrát a až poté ji vyjměte. Přebytečnou vodu nechejte nejdřív okapat, než rostlinu umístíte zpět do ozdobného obalu. Orchideje nesmí nikdy stát v nadbytečné vodě. Často jim postačí pravidelné rosení. 

Hnojení

Pro hnojení, které phalaenopsis vyžaduje pravidelně, je dobré jednak speciální hnojivo na orchideje, a také tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Při hnojení vždy postupujte podle návodu a používáte-li hnojivo na pokojovky, řeďte jej na poloviční koncentraci. Při hnojení dávejte pozor, abyste nesmáčeli žádnou z nadzemních částí rostliny. Nehnojte při plném slunci a mezi jednotlivými dávkami nechejte 3 týdny bez hnojení.

Pěstební substrát

Různým pěstitelům se osvědčily pro pěstování můrovců různé typy substrátů. Ve většině případů se nejlépe osvědčily korkové drti, rašelina a stromová kůra, dále jejich směsi či další složky v odlišných poměrech. Pro amatérské pěstování je naprosto postačující zakoupený substrát určený přímo pro orchideje. Ten se dá zakoupit jak ve specializovaných obchodech, tak v hobby marketech.

Jak je to s vývojem dalších květů  

U velkokvětých phalaenopsisů rostou květenství zprvu zpříma, pokud ale stonek není připevněn k opoře, začne se obloukovitě sklánět a rostlina se stane nestabilní. K zakoupení jsou dnes okrasné spirálovité opěry v různých barvách, ke kterým můžete stonky ověnčené květy přichytit speciálními malými klipy. Po odkvětu prvních květních stvolů existuje docela vysoká pravděpodobnost, že po jejich zkrácení z bočních pupenů stonku vyrostou postranní květní výhony. Z toho důvodu se odkvetlé stonky zastřihují přibližně 2 cm nad třetí uzlinou.

Zimní a letní péče

Uschlé a zahnědlé stonky se na bázi odstřihují. U žloutnoucích listů se doporučuje nechat je co nejrychleji zaschnout a rovněž odstřihnout. Nikdy je neodtrhávejte. Jakmile bude mít rostlina neživé vzdušné kořeny, také je odstraňte. V zimě je třeba ohlídat, aby se rostliny nedotýkaly studených okenních tabulí, nebo je neofoukl průvan z otevřeného okna. Jestliže v zimě tuto rostlinu zakoupíte a musíte ji přenést domů, je bezpodmínečně nutné ji dostatečně ochránit před mrazem několikanásobným papírovým obalem. V průběhu léta potřebují rostliny naopak zvýšenou ochranu před teplem a slunečními paprsky. Phalaenopsisy nemají rády letnění, a to kvůli nízkým nočním teplotám.  

Z dalších druhů orchidejí, kterým se daří při pěstování v bytových podmínkách, jsou to kromě Phalaenopsisů také Cymbidia, Dendobia a Miltonie. Podívejme se tedy hlavně na to, čím se jejich pěstování liší od pěstování můrovců.

Cymbidium – člunatec

Půvab člunatců mimo jiné spočívá ve velkém počtu jejich květů na jednotlivých květních stvolech. Větší kultivary Cymbidií mají velké pahlízy, dlouhé květní stvoly doslova obalené květy ale také velké množství dlouhých listů, takže takové rostliny vyžadují dostatečný prostor. Problémem je, že pro vyvolání kvetení potřebují pokles teplot, a to dosti výrazný, čehož běžně v bytě nelze dosáhnout. Také doporučená vlhkost pohybující se mezi 60 – 80% může být v pokojových podmínkách neuskutečnitelná.

Světlo a letnění

Cymbidia řadíme mezi světlomilné orchideje. Ovšem jsou od Phalaenopsisů odlišná v tom, že jin naprosto nevadí letnění. To provádíme od poloviny května až do podzimu. Rostlinám prospívá venkovní pobyt, kde je ovšem musíme chránit před přímým sluncem. Přibližně v polovině září je čas přemístit je na světlé, nejlépe jižně orientované okno, ale do nevytápěné místnosti. Naprosto ideální je pro ně zimní zahrada. Hlavně zimní měsíce a jaro jsou obdobím, kdy se na rostlinách objevuje záplava květů. Kvetení cymbidií trvá dva až tři měsíce. 

Pozor na robustní kořeny

U cymbidií by vás neměla překvapit tvorba robustních kořenů. Nerostou do prostoru a je jich takové množství, že časem začnou vytlačovat rostlinu i s pahlízami ven z pěstební nádoby. Ovšem ani to nemusí být důvod pro přesazování. Cymbidia totiž přesazování příliš neholdují a milují malé pěstební nádoby. Pokud už je ovšem přesazení nevyhnutelné, odstraňte při něm bezlisté pahlízy a nůžkami nebo nožem oddělte orchidej s více než šesti pahlízami. 

Pěstební substrát a zálivka

Během sezóny nesmí pěstební substrát vyschnout, bohatě tedy orchidej zavlažujte. Mezi jednotlivými zálivkami ale musí zemina vyschnout. V létě se doporučuje rostlinu denně rosit. V průběhu zimy je možné rosení i zálivku omezit, neboť se potřeba vody snižuje. 1 x za týden provádíme přihnojování. Ideální je hnojení prostřednictvím zálivky. Tu je dobré během letnění doplnit o hnojení na list.

Odstraňování suchých listů    

Důležitým bodem péče o cymbidia je odstraňování starých suchých listů a jejich zbytků z pahlíz. Není to ani tak záležitost celkového dobrého vzhledu rostliny, jako spíše preventivní opatření proti ukrytým škůdcům a proti šíření hniloby.

Dendrobium

Rod Dendrobium zahrnuje opravdu rozmanité a velké množství druhů. Pokud je rozdělíme podle způsobu péče, jedná se o dvě velké skupiny, z nichž jedna skupina potřebuje během doby vegetace velké množství světla a nižší teplotu mezi 12 - 17 °C a druhá skupina naopak vyžaduje celoročně vyšší teplotu. Jen k tomu, aby bylo dosaženo podnícení kvetení, je třeba rostlinu na několik týdnů přesunout do míst s teplotou okolo 16°C.

Přesazování

Všem druhům dendrobií vyhovují spíše menší pěstební nádoby. Přesazování se tedy doporučuje jen v nezbytně nutných případech a navíc do květináčů, které jsou jen málo větší, než nádoby původní. Velikost odhadněte podle toho, aby se do ní vešly navíc asi tak 2 nové výhony.  

Zálivka

Jelikož v malé nádobě vysychá substrát rychleji, je nutno tomu přizpůsobit i četnost zálivky. V období vegetace zavlažujte rostlinu častěji či spíše vydatně, naopak v období vegetačního klidu naprosto postačí rostlině taková zálivka, aby substrát nevyschl. 

Miltonia

Rod Miltonia  je rozdělen podle místa původu orchidejí na dvě základní skupiny. Pravé  miltonie pocházejí z Brazílie, zatímco Miltoniopsis dle tvaru označovaný za maceškovitý je původem z Kolumbie. V prodejnách je však nacházíme pod totožným označením Miltonia.

Teplotní podmínky

 Valná většina prodávaných miltonií jsou chladnomilné hybridy Miltoniopsis. Pravé miltonie však řadíme k teplomilným orchidejím, což znamená, že se pro pěstování v bytových podmínkách hodí výrazně lépe. Zatímco rostou nejlépe za teplot mezi 21 – 24 °C, na násadu květů se u nich nejvíce osvědčily teploty mezi 15 -18°C. Miltonie řadíme k těm odolnějším. Jejich květy jsou sice drobné a dosahují velikosti jen asi 5 cm, ale zato hezky voní. Podle druhu jednotlivé miltonie také kvetou. Jejich doba kvetení se pohybuje mezi dvěma až třemi měsíci. Jakmile odkvetou, odstřihněte jim květní výhon a přemístěte je do chladnějšího prostředí a omezte výrazně zálivku.

Ideálním místem je pro miltonie západní nebo východní okno. Na léto je umístěte ven.    Letnění jim prospívá. V období topné sezony je třeba provádět kontrolu, zda nebyly napadeny sviluškami. Pokud ano, izolujte napadené rostliny a chemicky je ošetřete.

Zálivka a hnojení

U miltonií je třeba dát pozor jak na vysušení, tak na přelití.  Ideální je udržovat je v mírném suchu. Měly by mít propustný substrát a hnojení 1 x za měsíc s přídavkem hnojení na list.     

 

   

 

 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.